Lagenko logo 2019

Diana Piech LAGENKO
ul. Cesarza 15/4,
30-427 Kraków
NIP 918-190-19-28,
REGON: 121536876

Konto bankowe
ING 13 1050 1445 1000 0092 3386 4371

Kontakt
zakupy@lagenko.pl
789-427-806

 
banner 2

Kolagen naturalny i jego fenomen. Cała prawda o rybim białku. Część I

Jest wykorzystywany przy produkcji wielu kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Uznaje się go za jeden ze skuteczniejszych składników w walce z oznakami naturalnego starzenia się skóry. Wzbudza jednak wśród klientów dużą niepewność, czy naprawdę jest skuteczny. Istnieje szeroka paleta preparatów kolagenowych. Pozornie są do siebie podobne, jednak nie we wszystkich obecny jest ten sam kolagen naturalny, o którym napisano książki i wydano publikacje z wynikami badań, potwierdzającymi jego pozytywny wpływ na kondycję ludzkiej skóry. Na czym polega fenomen kolagenu naturalnego, jaka jest jego prawdziwa historia?

Nie każdy kolagen naturalny jest taki sam

To jedna z podstawowych prawd, jaką powinno się uwzględnić przy wyborze kosmetyku kolagenowego. Kolagen jest naturalnie występującą w naszym organizmie substancją. To białko, składające się z aminokwasów, połączonych w łańcuchy. Ostatecznie przyjmują postać włókien kolagenowych. Zawarty w kosmetykach musi mieć jednak taką formę, aby możliwe było jego rozpuszczenie w wodzie. Jest to możliwe tylko w przypadku kolagenu naturalnego, będącego w formie do trzeciorzędowej włącznie. Nazywamy ją 3-helisą, ponieważ są to trzy splecione ze sobą łańcuchy aminokwasów. Inne formy kolagenu nie są aktywne, a więc nie mogą wpływać na strukturę skóry, są dla niej obojętne.

Aktywny biologicznie kolagen naturalny istnieje

Nie było go na rynku przez długi czas. Biotechnolodzy latami pracowali nad jego odnalezieniem w środowisku i możliwościami jego wykorzystania w kosmetykach. Udało się to dopiero na przełomie 1985 i 1986 roku, kiedy to polscy biotechnolodzy jako pierwsi odseparowali kolagen naturalny w formie 3-helisy od organizmu ryby. Był to przełom, ponieważ do tego czasu korzystano tylko z wysokorzędowych form białka, nierozpuszczalnych w wodzie i bez aktywności biologicznej. Naturalny kolagen utrzymuje swoją 3-helisę poza organizmem ryby, wykorzystany w preparatach cechuje się rozpuszczalnością, ale też bardzo dobrą przyswajalnością przez organizm człowieka.

Naturalny kolagen rybi to nie to samo, co kolagen bydlęcy

Kolagenowego preparaty powstają z różnych form kolagenu. Już wiesz, że mogą być one nisko- i wysokorzędowe, a także masz świadomość, że tylko te pierwsze mają zdolność do wywoływania pozytywnych zmian w ludzkiej skórze. W większości kosmetyków kolagenowych stosuje się kolagen bydlęcy. Jest to jednak nieaktywna biologicznie padlina peptydowa, która została pozbawiona swojej aktywności w procesie hydrolizy. Naturalny kolagen rybi zostaje odseparowany od organizmu ryb i w swojej nienaruszonej postaci przeniknął do roztworu wodnego. W ten sposób udało się zachować jego aktywność biologiczną. Kolagen naturalny jest transepidermalny, co oznacza, że przenika przez naskórek. Kolagen bydlęcy cechuje się ponadto większymi cząsteczkami. Rybi kolagen również ma stosunkowo duże cząsteczki, które nie są w stanie w takiej postaci przeniknąć przez naskórek, jednak w jakiś sposób im się to udaje. Cząsteczki kolagenu rybiego wykazują zdolność do rozpadu na pojedyncze aminokwasy po bezpośrednim kontakcie ze skórą, której temperatura to ok. 37°C. Po przeniknięciu do głębszych warstw skóry, aminokwasy łączą się ze sobą i tak powstają białka kolagenowe.

Hydrat czy hydrolizat?

To, w jaki sposób zostaje wyizolowany kolagen, ma znaczenie dla jego aktywności biologicznej. Naturalny kolagen rybi nie podlega hydrolizie, a hydratacji. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z uwodnioną postacią żelatyny. Przy udziale wody dochodzi do rozpadu cząsteczek, a także utraty przez kolagen aktywności biologicznej. Hydratacja jest procesem, w którym kolagen rozpuszcza się w wodzie, jest to reakcja wiązania molekuł wody. Pomimo, że zostaje odizolowany od organizmu, gdzie się rozwijał i dorastał, wciąż jest „żywy” i tym samym aktywny.

Nie każdy kolagen w kosmetykach będzie oddziaływał na skórę w ten sam sposób. To oznacza, że kolagen nie zawsze działa, a niewłaściwe wybory przyczyniają się do utraty zaufania do jego właściwości. Jeżeli nie jest skuteczny, to nie jest naturalnym kolagenem rybim w postaci 3-helisy.

Jak działa ten właściwy? Napiszemy o tym w kolejnym artykule!

No Comments

Post A Comment

Newsletter

BĄDŹ NA BIEŻĄCO
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA