Kolagen w tabletkach – białko, którego potrzebuje cały organizm

Popularny składnik kosmetyków, mający wpływ na zahamowanie procesu starzenia się skóry, jak również wykazujący zdolność naprawy niedoskonałości pojawiających się na skutek upływających lat… Kolagen jest obecnie gwiazdą w branży kosmetycznej, trudno sobie wyobrazić bez niego kurację anti-age oraz preparaty dla skóry dojrzałej. Skoncentrowanie się jedynie na jego jednej, spośród wielu, funkcji w ludzkim organizmie spowodowało, że pozbawiono go szansy wsparcia dla wielu innych organów i mechanizmów odpowiadających za samopoczucie, a także zdrowie człowieka.

kolagen w tabletkach

Kolagen na skórę – tak, ale nie tylko!

Obecny w kremach wykazuje działanie odmładzające, przenika, a przynajmniej powinien do głębszych warstw skóry i tam stymuluje produkcję kolagenu i uzupełnia jego braki. Efekt – wygładzenie zmarszczek, poprawa jędrności oraz elastyczności skóry. Kolagen owszem jest budulcem tkanek skóry, ale również mięśni, stawów, włosów, chrząstek i ścięgien. Czy one nie potrzebują pomocy?

Deficyt kolagenu widoczny jest bez wątpienia najbardziej na skórze. Odczuwalny może być jednak jako ból stawów i osłabienie mięśni. Efekt – problemy z poruszaniem się i trudności w wykonywaniu wielu codziennych czynności. Białka brakuje nie tylko skórze, ale też innym organom naszego organizmu, którym jeden kosmetyk nie jest w stanie pomóc. Pielęgnacja twarzy kremem z kolagenem nie poprawi ruchomości stawów, a kolagenowy żel na stawy nie wpłynie na lepszy stan skóry.

Zawsze są przynajmniej dwa wyjścia…

Znasz powiedzenie „kij ma dwa końce”? Drogi do wnętrza naszego organizmu również są dwie – aplikacja przez skórę i suplementacja od wewnątrz, czyli drogą pokarmową. Wybierając tę pierwszą, koncentrujemy się na jednym organie – skórze, włosach lub stawach – kolagen naturalny w kosmetykach może pomóc we wszystkich tych przypadkach, jednak zawsze tylko na tym, w obrębie którego używamy preparatu. Cierpią na tym dwa pozostałe i te, o których nie pamiętamy – ścięgna, chrząstki, ale też wątroba, żołądek i nerki – one potrzebują kolagenu.

Kolagen obecny w suplementach diety stanowi wsparcie dla wszystkich tych organów jednocześnie. Istnieje przekonanie, że jeżeli coś ma nam pomóc na wszystko, to nie pomoże na nic, ale suplementacja kolagenem, pomimo że wspiera wiele narządów ludzkich tak naprawdę pomaga tylko w jeden sposób – uzupełnia niedobór białka i pobudza włókna kolagenowe do jego produkcji, tylko albo aż tyle.

Dobry kolagen potrzebuje dobrego partnera

Co to oznacza? Jeżeli czytasz mojego bloga, to wiesz, że dobry kolagen pochodzi z rybich skór, ten wołowy nie wykazuje tak dużej skuteczności z jej prostej przyczyny – jego helisy utworzone z aminokwasów są porozbijane, ułożone bardzo chaotycznie, co nie odpowiada budowie kolagenu ludzkiego. Nie jest on przez organizm ludzki przyswajalny. Rybi kolagen z kolei tworzą spiralnie skręcone helisy, tak samo jak w przypadku kolagenu ludzkiego. Wiedz, że Twój organizm selektywnie wybiera sobie składniki, które mu dostarczasz, zawsze te, których jednocześnie potrzebuje i odpowiadają swoim działaniem i budową tym, które naturalnie produkuje.

Aby jednak kolagen został właściwie przyswojony potrzebuje jeszcze jednego składnika – witaminy C. Co te dwie substancje mają ze sobą wspólnego? Synteza kolagenu prawidłowo przebiega tylko w obecności tej witaminy. Jest on kofaktorem hydroksylazy prolilu i lizylu – enzymów, na których spoczywa ogromna odpowiedzialność – stabilizują i krzyżują one włókna kolagenowe. Ponadto, witamina C skutecznie aktywuje syntezę kolagenu, stabilizując mRNA prokolagenu. To dowody na to, iż wraz z kolagenem organizm powinien otrzymywać również witaminę C, jednak również w jej przypadku należy zwrócić uwagę na to, czy jest ona tą „dobrą” witaminą o wysokiej biodostępności.

Taką witaminą C jest witamina C lewoskrętna obecna w suplementach diety Witamina C-olway i Witamina C-olway z kolagenem. W przypadku drugiego preparatu dostarczamy jednocześnie organizmowi dwóch współdziałających ze sobą składników, czyli rybiego kolagenu i cennej witaminy C. Innym suplementem, którego skład skoncentrowany jest na tym wyjątkowym białku, jest Colvita – wzbogacona dodatkowo o witaminę E.

Suplementacja kolagenu od wewnątrz i jej skuteczność pomaga odbudować strukturę tkanek nie tylko skóry, ale też innych organów. Białko jest nośnikiem znacznie większej wartości, niż tylko poprawa jakości skóry oraz przywrócenie jej młodego wyglądu.

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *