Na zdrowie: dynia!

DyniaJeżeli dynia kojarzy Ci się wyłącznie z Halloween, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Sezon na to warzywo właśnie trwa – warto wykorzystać jego zdrowotne właściwości.

Dynia jest jednym z największych warzyw na świecie, a uprawia się ją niemal na każdym kontynencie. Wyjątkiem jest jedynie Antarktyda. Ciekawostką jest, że jej skład to w 90% woda, a nasze babcie wykorzystywały ją jako lek na… tasiemce. Indianie uważają, że dynia daję urodę, młodość i zdrowie oraz jest receptą na długie życie.

Wartości odżywcze

Dynia jest niskokaloryczna. 100 gram warzywa dostarcza jedynie 15 kalorii, co oznacza, że możemy ją jeść do woli – dobra informacja dla tych, którzy są na diecie. Dynia jest bogata w białko, witaminę A i C, żelazo, wapń, magnez, fosfor oraz witaminy z grupy B.

Miąższ dyni stanowi doskonały środek przeciwwymiotny dla ciężarnych. Mieszkańcy Tybetu wykorzystują ją z kolei w diecie dla osób cierpiących na choroby wątroby, nerek i serce, a także na zapalenie żołądka, nadkwasotę, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy.

Cenne właściwości mają również pestki dyni.  Znajduje się w nich ok. 37% oleju zwanego cucurbitasterolem oraz sole mineralne o dużej ilości fosforanów, cynk, błonnik, enzymy i związki białkowe. To właśnie one wykorzystywane były do walki z tasiemcami. Napar z nasion dyni ma właściwości moczopędne.

Europejskie Mistrzostwa Hodowców Dyń

W belgijskim Tervuren, miasteczku położonym niedaleko Brukseli, co rok odbywają się Europejskie Mistrzostwa Hodowców Dyń. Dynie biorące udział w zawodach ważą często po 400 kg. Swego czasu do konkursu wystawiono dynię, której owoc ważył aż 630 kg!

Zabawa

Wycinanie dyniowych masek na Halloween przywędrowało do nas z USA. Amerykanie wykorzystują dynię do zabawy również w inny sposób: popularne jest rzucanie dynią na odległość. Istotne jest to, że uczestników dyniowych zawodów obowiązują pewne zasady. M.in. nie można używać prochu a masa dyni nie może być większa niż 4 kg. Co Wy na to? Gralibyście? 🙂

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Komentarze (1)

  1. Andy napisał(a):

    Fajny wpis !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *