Na zdrowie: dynia!

DyniaJeżeli dynia kojarzy Ci się wyłącznie z Halloween, to koniecznie musisz przeczytać ten artykuł. Sezon na to warzywo właśnie trwa – warto wykorzystać jego zdrowotne właściwości.

Dynia jest jednym z największych warzyw na świecie, a uprawia się ją niemal na każdym kontynencie. Wyjątkiem jest jedynie Antarktyda. Ciekawostką jest, że jej skład to w 90% woda, a nasze babcie wykorzystywały ją jako lek na… tasiemce. Indianie uważają, że dynia daję urodę, młodość i zdrowie oraz jest receptą na długie życie.

Wartości odżywcze

Dynia jest niskokaloryczna. 100 gram warzywa dostarcza jedynie 15 kalorii, co oznacza, że możemy ją jeść do woli – dobra informacja dla tych, którzy są na diecie. Dynia jest bogata w białko, witaminę A i C, żelazo, wapń, magnez, fosfor oraz witaminy z grupy B.

Miąższ dyni stanowi doskonały środek przeciwwymiotny dla ciężarnych. Mieszkańcy Tybetu wykorzystują ją z kolei w diecie dla osób cierpiących na choroby wątroby, nerek i serce, a także na zapalenie żołądka, nadkwasotę, owrzodzenie żołądka i dwunastnicy.

Cenne właściwości mają również pestki dyni.  Znajduje się w nich ok. 37% oleju zwanego cucurbitasterolem oraz sole mineralne o dużej ilości fosforanów, cynk, błonnik, enzymy i związki białkowe. To właśnie one wykorzystywane były do walki z tasiemcami. Napar z nasion dyni ma właściwości moczopędne.

Europejskie Mistrzostwa Hodowców Dyń

W belgijskim Tervuren, miasteczku położonym niedaleko Brukseli, co rok odbywają się Europejskie Mistrzostwa Hodowców Dyń. Dynie biorące udział w zawodach ważą często po 400 kg. Swego czasu do konkursu wystawiono dynię, której owoc ważył aż 630 kg!

Zabawa

Wycinanie dyniowych masek na Halloween przywędrowało do nas z USA. Amerykanie wykorzystują dynię do zabawy również w inny sposób: popularne jest rzucanie dynią na odległość. Istotne jest to, że uczestników dyniowych zawodów obowiązują pewne zasady. M.in. nie można używać prochu a masa dyni nie może być większa niż 4 kg. Co Wy na to? Gralibyście? 🙂

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *