O płynie micelarnym słów kilka. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Dogłębne oczyszczenie skóry to podstawa codziennej pielęgnacji. Dzięki niemu kolejne będą bardziej efektywne, a substancje odżywcze będą miały odpowiednie warunki, aby przenikać do najgłębszych warstw skóry oraz odżywiać ją od środka. Wiele kobiet zapomina o wyborze dobrego kosmetyku do demakijażu. Na ich łazienkowych półkach znajdziemy tonik lub żel oczyszczający, który nie ma w sobie żadnych właściwości korzystnych dla ich skóry, co mija się z celem ich stosowania. Od dłuższego czasu w drogeriach obecne są płyny micelarne, mające stanowić alternatywę dla tradycyjnych płynów do demakijażu. Czy wiesz, w jaki sposób mogą one pomóc Twojej skórze?

Czy miałaś okazje stosować jeden z podobnych kosmetyków? W jaki sposób Ty dbasz o oczyszczenie swojej skóry? Zalet płynów micelarnych jest wiele, warto je poznać i przetestować podobny preparat, aby dostrzec, jak wiele korzyści może czerpać z nich nasza skóra.

Co to jest płyn micelarny?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to roztwór wodny, który zawiera w sobie micele, czyli mikroskopijne kuleczki, tworzące związki chemiczne. Ich zewnętrzne cząsteczki wykazują właściwości hydrofilowe, co oznacza, że przyciągają wodę i jednocześnie odpychają tłuszcze. Na wnętrze miceli składają się estry kwasów tłuszczowych o właściwościach hydrofobowych. Działają całkowicie odwrotnie – odpychają wodę i wiążą tłuszcze. Można je zatem porównać do magnesów, jednocześnie przyciągają tłuszcze i pochłaniają nadmiar sebum. Doskonale radzą sobie także z cząsteczkami wodoodpornego tuszu do rzęs i rozpuszczają pozostałe zanieczyszczenia widoczne na skórze.

Płyn micelarny stosujemy w celu oczyszczenia skóry twarzy, jednak to niejedyna jego funkcja. Oprócz tego, że skutecznie zmywa makijaż, to również wspiera utrzymanie prawidłowego pH skóry, odświeża cerę i zapobiega powstawaniu niedoskonałości, co szczególnie dostrzegą osoby z cerą tłustą. Płyn micelarny charakteryzuje się działaniem nawilżającym, odbudowuje płaszcz hydrolipidowy, zapobiegając nadmiernej utracie wody i tym samym przesuszaniu się skóry. Jego stosowanie zaleca się w celu porannego odświeżenia, precyzyjnie wykonanego demakijażu i oczyszczenia skóry z nadmiaru sebum i innych zanieczyszczeń. Można zatem uznać, że na skórę oddziałuje on wielokierunkowo, nie koncentrując się jedynie na samym oczyszczeniu, jak dzieje się często w przypadku tradycyjnych mleczek i płynów do demakijażu.

Jeden kosmetyk zamiast czterech!

Czy jeden kosmetyk może zastąpić kilka pozostałych? Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom płyn micelarny posiada taką zdolność. Zastanówmy się jednak, czym różnią się od siebie inne preparaty, jakie stosujemy na co dzień w celu usunięcia makijażu i oczyszczenia skóry.

Jednym z nich jest mleczko, czyli kosmetyk o tłustej formule, co sprawia, że szybko i delikatnie usuwa makijaż, a także nawilża skórę twarzy, szyi i dekoltu. Płyny micelarne również zawierają substancje o charakterze tłuszczowym, ale tylko w 50%, co oznacza, że na skórze nie pozostaje tłusty film po ich zastosowaniu, co jest charakterystyczne dla powszechnie stosowanego mleczka. Drugim z obecnych na rynku kosmetyków oczyszczających skórę twarzy jest żel do mycia twarzy. Ma on wiele zwolenniczek, jednak trzeba pamiętać, że w większości przypadków zawierają one różnego rodzaju detergenty o niekorzystnym wpływie na kondycje skóry i wywołujących podrażnienia. Dobry płyn micelarny będzie wolny od tych substancji i tym samym nie będzie wywoływał skutków ubocznych.

Dzięki swoim zdolnościom rozpuszczania wodoodpornego tuszu do rzęs płyn micelarny może zastąpić również dwufazowy płyn do demakijażu oczu. Te jednak, podobnie jak mleczka, mogą pozostawiać na skórze tłustą warstwę, czyli również nie są przeznaczone dla każdego typu cery.

Pozostaje jeszcze jeden kosmetyk, który płyn micelarny godnie, a nawet lepiej zastępuje, jest nim tonik. Oba preparaty wykazują właściwości odświeżające i neutralizują pH skóry. Dobrej jakości preparaty zwężają pory, które są charakterystyczne dla skóry tłustej i mieszanej. Mogą być także źródłem cennych witamin i minerałów. Toniki mają jednak jedna wadę, najczęściej są roztworem wodnym lub wodno-alkoholowym, co nie sprzyja pielęgnacji skóry wrażliwej. Płyn micelarny jest kompletnym kosmetykiem do demakijażu i nie wymaga stosowania po nim toniku, gdyż oczyszczając, jednocześnie odświeża skórę.

Oczyszcza, nawilża i odbudowuje

Wiemy już, że płyn micelarny oczyszcza i nawilża skórę, ale w jaki sposób może również odbudowywać jej strukturę? Jednym z takich kosmetyków jest kolagenowypłyn micelarny Hydro. Jego skład opiera się na kolagenie, czyli białku, którego nasza skóra potrzebuje, aby zachować swoją elastyczność oraz sprężystość. Z tego powodu, jest to preparat dedykowany kobietom w każdym wieku. Wzmacniając włókna kolagenowe i uzupełniając ich deficyt, sprzyja skórze dojrzałej z widocznymi efektami starzenia. Ponadto, płyn micelarny zachowuje wszystkie właściwości tego rodzaju kosmetyku, zawiera w sobie micele – tak unikatowe składniki, które są charakterystyczne tylko i wyłącznie dla tych preparatów pielęgnacyjnych. Wzbogacono go o ksylitol i lactitol, czyli składniki dbające o utrzymanie prawidłowej równowagi ekosystemu skóry. Dzięki nim kolagenowy płyn micelarny skutecznie oddziałuje na skórę problematyczną, zapobiegając namnażaniu się bakterii bądź drobnoustrojów.

Płyny micelarne pojawiły się na rynku kilka lat temu, jednak dopiero teraz wzrosła wśród społeczeństwa świadomość ich skuteczności i wyjątkowego działania. Należy je stosować rano i wieczorem, oczyszczając, odświeżając, a w przypadku kolagenowego płynu micelarnego również regenerując i kojąc podrażnioną skórę twarzy. Zabiegu ją oczyszczającego nie należy w żadnym wypadku pomijać, ponieważ w ten sposób utrudniamy, a wręcz uniemożliwiamy składnikom odżywczym, jakie są obecne w innych kosmetykach wnikanie w głąb skóry, przez co cały nasz rytuał pielęgnacyjny staje się całkowicie bezużyteczny.

A Ty w jaki sposób dbasz o oczyszczenie swojej skóry twarzy? Jakie kosmetyki wybierasz – żele do mycia, dwufazowe płyny do demakijażu, mleczka, a może podobnie jak ja jesteś zwolenniczką płynów micelarnych?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *