Twoja skóra pod mikroskopem

Skóra to niezwykle ciekawy narząd ludzkiego ciała. Stanowi, aż 15% naszej wagi, a jej powierzchnia wynosi ok. 1,5 – 2m2. Niewiele osób zastanawia się, z czego tak naprawdę się ona składa, jakie funkcje pełni w naszym organizmie oraz dlaczego właściwie jest nam ona tak potrzebna. A jednak o nią dbamy, pielęgnujemy ją i chcemy, aby wyglądała jak najdłużej zdrowo i młodo. Powinna być gładka, przyjemna w dotyku, elastyczna i posiadać równy kolor. Dlaczego tak dużą wagę przywiązujemy do jej wyglądu? Odpowiedź jest prosta – ponieważ to ona jest ozdobą naszego ciała. Niektóre partie ukryjemy pod ubraniem, jednak twarz, dekolt i dłonie może być trudniej.

Budowa skóry jest bardzo skomplikowana i trudno jest nam pojąć, że może składać się z tak wielu warstw i różnych komórek. Jeżeli jednak chcemy lepiej zrozumieć jej rolę dla naszego organizmu, poznać jej potrzeby i tym samym dać sobie szanse na ich zaspokojenie, powinniśmy mieć na jej temat chociażby podstawową wiedzę. Trzeba mieć również świadomość, że skóra jest organem dynamicznym, zmieniającym się pod wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a także starzejącym się wraz z całym organizmem. To powoduje, że jej stan oraz kondycja są w dużym stopniu niezależne od nas, ale nie oznacza to, że nie mamy na nie żadnego wpływu.

Skóra składa się z trzech głównych warstw, które dzielą się na kolejne. Są to: naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna. Co dzieje się w każdej z nich? Zapraszam Was w podróż w głąb skóry.

Naskórek – odpowiednie nawilżenie

To zewnętrzna warstwa skóry, którą widzimy, a zatem wiemy, jak ona wygląda. Jej głównym zadaniem jest ochrona przed toksynami, bakteriami, jak również utratą wody. Jak każdy narząd ludzkiego ciała składa się ona z tworzących 5 warstw komórek, które fachowo nazywane są keratynocytami.

5 warstw komórek naskórka

  1. Podstawna – jest najbardziej wewnętrzną warstwą naskórka i to w tym miejscu produkowane są keratynocyty.

  2. Kolczysta – komórki produkują włókna białkowe, czyli keratynę, dzięki czemu zyskują wrzecionowaty kształt.

  3. Ziarnista – jest to miejsce początku keratynizacji, czyli dojrzewanie i zmiany keratynocytów, który znany jest powszechnie jako rogowacenie. W migrujących ku górze komórkach wzrasta ilość lipidów i keratyny.

  4. Jasna – w tej warstwie komórki bardzo mocno do siebie przylegają, są ściśnięte i praktycznie nie do odróżnienia.

  5. Rogowa – warstwa, która jest najbardziej zewnętrzną warstwą naskórka. Ona również składa się z warstw, przeciętnie jest ich ok. 20.

Przyjrzyjmy się bliżej najbardziej zewnętrznej warstwie naskórka, czyli warstwie rogowej. Pomiędzy jej komórkami obecne są lipidy pełniące funkcję ochronną, a także wykazują zdolność do wiązania wilgoci. Nie trudno zatem wywnioskować, że to ich niedobór powoduje wysuszanie się skóry, ponieważ bariera ochronna zostaje zaburzona.

Lipidy wraz z naturalną emulsją tworzą na powierzchni naskórka płaszcz hydro-lipidowy. Oprócz tego, że zapobiega on przenikaniu wody na zewnątrz, to również chroni przed przenikaniem w głąb skóry drażniących substancji. W skład płaszcza wodno-lipidowego wchodzą: kwas mlekowy, aminokwasy, wolne kwasy tłuszczowe, czyli sebum, aminokwasy, pyrolidonowy kwas karboksylowy i inne naturalne czynnik o właściwościach nawilżających. Powinien on posiadać lekko kwasowe pH o wartości pomiędzy 5,4 i 5,9, jednak często zostaje ono zaburzone na skutek niedoboru którego ze składników.

Skóra właściwa – rusztowanie naszej skóry

Różni się ona w dużym stopniu od naskórka, nie widzimy jej, dlatego trudno jest nam zrozumieć pewne procesy, jakie w niej zachodzą. Ta środkowa warstwa skóry jest twarda, gruba i elastyczna, jednak składa się tylko z dwóch warstw:

  1. dolnej siateczkowatej – jest to gęsty obszar, tworzący płynną granicę z tkanką podskórną

  2. górnej brodawkowatej – z naskórkiem tworzy granicę falistą

Skóra właściwa składa się z dwóch niezwykle ważnych składników, którymi są kolagen i elastyna. Jeżeli czytasz mojego bloga oraz stosujesz kosmetyki kolagenowe, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że to właśnie te dwa białka odpowiadają za elastyczność i wytrzymałość skóry. Ich odpowiednia ilość sprawia, że zachowuje ona zdrowy i młody wygląd na dłużej. Należy również dodać, że ich włókna otoczone są substancją żelową, w której skład wchodzi m.in. kwas hialuronowy, posiadający zdolność do wiązania wody.

Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować odpowiednią ilość kolagenu, jednak tylko do pewnego momentu naszego życia. Wraz z wiekiem jest go w skórze właściwej coraz mniej, co przekłada się na zmniejszenie sprężystości i elastyczności skóry oraz pojawienie się zmarszczek. Proces ten potęgują również czynniki zewnętrzne, jak promieniowanie UV, wahania temperatur i zanieczyszczenia powietrza.

Obok kolagenu i elastyny, w skórze właściwej obecne są naczynia limfatyczne, receptory czuciowe i cebulki włosów. Jej główną rolą jest ochrona organizmu przed wpływem czynników zewnętrznych, jak również odżywianie zewnętrznej warstwy skóry od wewnątrz.

Tkanka podskórna – izolacja i ochrona

Tkankę podskórną można nazwać magazynem energii. Składa się z:

  1. komórek tłuszczowych – ich ilość różni się w zależności od części ciała, w jakich występują
  2. włókien kolagenowych – są elastycznymi i mocnymi włóknami, dlatego też odpowiadają za wzmocnienie struktury skóry
  3. naczyń krwionośnych – przez nie przepływa krew. W przypadku cery naczyniowej ich ściany są osłabione i nie wytrzymują jej ciśnienia, co w efekcie doprowadza do ich pękania.

Tkanka podskórna to izolacja i ochrona naszego organizmu. Jest najbardziej wewnętrzną warstwą skóry, jednak jej funkcje są równie istotne, jak dwie pozostałe bardziej zewnętrzne warstwy.

Skóra dojrzewa, starzeje się i zmienia

Brak odpowiedniej pielęgnacji, zaniedbanie sygnałów, jakie skóra kieruje w naszym kierunku, narażanie jej na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych, a także nieubłaganie upływający czas – skóra jest niezwykle wrażliwym organem ludzkiego ciała. U niemowląt jest szczególnie narażona na wpływ czynników chemicznych, fizycznych oraz drobnoustrojów. Ma mniej aktywne gruczoły łojowe i potowe, a komórki ułożone są dalej od siebie. Skóra starszych dzieci nadal jest cienka i wyjątkowo wrażliwa, jednak jej funkcje ochronne są już bardziej wzmocnione. W okresie dojrzewania często widoczne są na niej zmiany trądzikowe, wynikające ze zwiększonej produkcji sebum i zakłóceń w złuszczaniu się korneocytów. Pierwsze oznaki starzenia mogą pojawić się już w okresie 25-30 roku życia. Skóra staje się cieńsza i zostaje zaburzona produkcja kolagenu. Wraz z wiekiem proces ten się nasila i białka w skórze jest wyraźnie mniej. Powstają przebarwienia, pojawiają się zmarszczki i finalnie skóra wiotczeje.

Nie tak łatwo jest pojąć strukturę skóry, zachodzi w niej mnóstwo procesów, z których każdy odpowiada za inny obszar jej funkcjonowania. Jest jednak coś, czego każdy z nas powinien być świadomy – odpowiednia oraz racjonalna pielęgnacja skóry, która wspiera jej ochronę, odbudowę, nawilżenie i regeneracje.

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *